Michael Boroš (Pauwels Sauzen-Vastgoedservice) a Pavla Havlíková KC Kooperativa Jablonec n.N.) vybojovali dnes na zasněžené, ale dobře připravené trati v Hlinsku, cyklokrosové tituly mistrů ČR. Na 66. šampionátu triumfoval Boroš poprvé, Havlíková se radovala počtvrté.cpa_0821

Havlíková se na český trůn vrátila po tříleté pauze a tím se osamostatnila na čele pořadí zisku domácích titulů, kromě toho má třiatřicetiletá závodnice na svém kontě ještě sedm stříbrných a jednu bronzovou medaili a v deseti posledních šampionátech ani jednou nechyběla na stupních vítězek.cpa_0834

Z titulu měla pochopitelně radost, ale ještě více ji potěšilo, že druhá za ní skončila týmový kolegyně Nikola Nosková. „Ukázaly jsme týmovou dominanci. Titul je strašně krásná věc, ale když jsme s Nikčou jezdily vepředu a okolo nikde nikdo, to je něco, čeho jsem chtěla dosáhnout. A jsem za to strašně ráda,“ zářila sice promrzlá, ale šťastná Havlíková.

O triumfu této dvojice nebylo prakticky pochyb hned po polovině úvodního okruhu. Obě bok po boku totiž krátce po startu ukázaly soupeřkám záda a odsoudily jen k boji o bronz. Pro ten si zaslouženě dojela mladičká Adéla Šafářová z celku Nutrend Specialized Racing, především bikerka, ale také medailistka šampionátu na silnici. Její odstup od nejlepšího dua byl ale tříminutový. Dlouho s ní o třetí místo bojovala obhájkyně zlata Martina Mikulášková z ČEZ Cyklo Team Tábor, ale dnes, stejně jako v prakticky celé sezoně, na nejlepší nestačila a skončila čtvrtá.cpa_0841

Před startem závodu byl pasován Boroš do role jednoho z největších favoritů. A v novém dresu stáje Pauwels Sauzen-Vastgoedservice, který obléká teprve týden, ji potvrdil. V předchozích třech letech skončil dvakrát druhý a jednou třetí, dnes na zmrzlé trati v Hlinsku se po hodině závodu mohl radovat z premiérového mistrovského titulu.cpal9281

Největším soupeřem mu bylo duo jezdců Expres CZ-Scott Team Kolín Tomáš Paprstka a Jan Nesvadba, které jej doprovodilo na stupně vítězů. „Splnil se mi sen. Před závodem jsem říkal, že jdu do něj pro titul, těch druhých míst už mám dost. Chtěl jsem si to také vyzkoušet a získat mistrovský dres. Ten mám, takže jsem spokojený. Kluci na tom byli asi lépe v technice, ale nevzdával jsem to, i když se mi nejelo nijak extra dobře. Ještě si zvykám na nové kolo a nové řazení. Jezdím na tom teprve týden, tak to nebylo úplně stoprocentní. Ale povedlo se a jsem za to hrozně rád,“ 5ekl v cíli Michael Boroš.cpa_1008

Ale další dvojice spolufavoritů Adam Ťoupalík a obhájce titulu Radomír Šimůnek skončila špatně. Šimůnek po pádu hned v prvním kole v sanitce mířící do nemocnice a předloňský šampion Ťoupalík v polovině závodu z dalšího boje odstoupil.

Na trati zůstalo trio medailistů pohromadě až o závěrečného devátého okruhu. V jeho závěru trochu odpadl Nesvadba a naopak po nástupu získal pár metrů náskoku Boroš. Paprstka se však nevzdal, cítil svoji velkou šanci. Ještě před cílovou rovinkou se na Boroše téměř dotáhl, ale ve spurtu již sily na předjetí neměl. Čtvrtý skončil veterán, již devětatřicetiletý Emil Hekele (Stevens bikes-Emilio Sport).

Necelé jedno kolo vydržel v závodu obhájce zlata Radovan Šimůnek. Nezvládl sjezd z lesa na asfaltovou rovinku před koncem okruhu, přelétl přes obrubník a skončil ve sněhové závěji. Přestože to vypadalo na běžný pád, tak byl převezen do nemocnice. Tam podstoupil CT vyšetření hlavy a břicha.

„Vůbec nevím jak se mi to stalo. Určitě to nebylo zaviněno extrémností trati, závodník si za takové pády může sám,“ prozradil po náš web Radomír Šimůnek. „Mám pohmožděný celý krk a na něm límec, otřes mozku. Po vyšetření mě z nemocnice pustili, ale kdyby se něco zhoršilo, tak se mám doma v nemocnici hlásit, pomlácený jsme celý,“ pokračoval Šimůnek.cpa_0869

O případném startu na světovém šampionátu, který se jede za necelý měsíc v Lucembursku spekulovat nechtěl. „To se teprve uvidí. Nyní musím být především v klidu,“ dodal Šimůnek.

Výsledky:

Muži (22,5 km):

1. Boroš (Pauwels Sauzen-Vastgoedservice) 1:01:31, 2. Paprstka stejný čas, 3. Nesvadba (oba Expres CZ-Scott Team Kolín) +37, 4. Hekele (Stevens bikes-Emilio Sport) +2:17, 5. Malík (Topforex-Lapierre) +3:48, 6. Petruš (Ethic Sport) +4:43.

Ženy (12,5 km):

1. Havlíková 41:36, 2. Nosková (obě KC Kooperativa Jablonec n.N.) +12, 3. Šafářová (Nutrend Specialized Racing) +3:01, 4. Mikulášková (ČEZ Cyklo Team Tábor) +3:18, 5. Vaníčková (Ivar CS-Author) +3:31, 6. Kukulová (Cyklo Team Kolárna) +3:55.