Nacházíte se
Úvodní stránka > Atletika > ČAS opět ocenil běžeckou pořadatelskou elitu

ČAS opět ocenil běžeckou pořadatelskou elitu

Run Czech liga, Olympijský běh a Vltava Run – to jsou TOP běhy 2016 v kategoriích seriál, akce a závod, které byly spolu s dalšími významnými pořadateli běžeckých podniků vyhlášeny v Golf Resortu Konopiště. Při tradičním adventním ceremoniálu nechyběli vedle zástupců ČAS ani členové Zlatého klubu českých vytrvalců.

Český atletický svaz pravidelně oceňuje organizátory nejvýznamnějších běžeckých podniků u nás. Do prostor Radeckého sálu Golf & Spa Resortu Konopiště byli ke slavnostnímu vyhlášení přizváni pořadatelé, kteří přestavují přes sto tisíc dokončivších účastníků, přesně 102 691 běžců. Předávání se zhostili členky a členové zlatého vytrvaleckého klubu, konkrétně „seriálům“ Eva Vrabcová s Janem Pešavou, „akcím“ Monika Deverová (Hamhalterová) s Pavlem Klimešem, a „závodům“ Jarmila Kratochvílová s Josefem Jánským.

„Vážím si, co jste letos pro běhání udělali, a pevně věřím, že v tom vytrváte i v dalších letech,“ uvedl předseda ČAS Libor Varhaník na adresu organizátorů. „Zúčastnil jsem se zatím běžeckých závodů jen jako divák, ale musím říct, že jsem atmosféře podlehl,“ přiznal bývalý výškař Tomáš Janků, nyní ředitel ČAS. S jeho slovy souhlasila i patronka TOP běhů Jarmila Kratochvílová. „Přesně i to já nyní objevuju. A chtěla bych moc poděkovat všem, kdo běhy pořádají,“ uvedla legendární běžkyně.

Top běhy 2016 ve třech kategoriích

 • Běžecké seriály: Soutěže pořádané v průběhu roku jedním organizátorem a pod společným názvem. Pozici jedničky bezpečně obhájil šampion šampionů RunCzech liga, jejíž pořadatelé mají značnou zásluhu na rozběhání tisíců lidí v České republice. Do sedmi hlavních závodů, tedy pěti půlmaratonů (Praha, K. Vary, Č. Budějovice, Olomouc, Ústí) a po jednom maratonu a desítce (oboje v Praze), se letos aktivně zapojilo dohromady přes 34 tisíc lidí. Velkou popularitou kousek pod hranicí deseti tisíc účastníků se mohou pochlubit i seriály Night Run a Run Tour.
 • runczechBěžecké akce: Nová sekce, do níž jsou zařazeny podniky mimo běžecký seriál, ale při nichž pořadatelé připravují v jeden den různé tratě. Vítězný T-Mobile Olympijský běh dokonce na různých místech republiky rozběhal v jeden okamžik přes čtyři tisíce lidí, a to nejsou započítány tisíce dětí v doprovodných závodech. Skoro dva a půl tisíce se pak postavily na start nejslavnějšího domácího krosu Velké kunratické. A ze třech akcí, které přesáhly patnáct set startujících, patří třetí pozice silničnímu Pardubickému vinařskému půlmaratonu (1755).

3)      Běžecký závod: Tato kategorie nyní zahrnuje výhradně samostatné závody o jedné distanci. Šampionem se stal s 2834 účastníky Vltava Run, při němž (až) dvanáctičlenné týmy štafetovým způsobem absolvují vzdálenost od pramene nejdelší české řeky do Prahy. Těsně tak odsunul na pozici dvojky silniční klasiku Běchovice-Praha (o 70 startujících méně). Posledním, kdo ještě překonal hranici dvou tisíc, je brněnský závod Triexpert Vokolo Príglu.

Kompletní přehled oceněných

Seriály

 1. RunCzech Liga 32 198 startujících
 2. Night Run 9 558
 3. Run Tour 9 294
 4. Triexpert Cup 5 767
 5. Běhej Lesy 5 755
 6. SABZO 3 162
 7. Winter Run 2 626
 8. Vaše Liga 2 206
 9. Běhy do kopců v Praze a okolí 2 081
 10. Craft Rungo 2 027

Akce

 1. T-Mobile Olympijský běh 4 137 startujících
 2. Velká kunratická 2 415
 3. Pardubický vinařský půlmaraton 1 755
 4. Brněnský půlmaraton 1 664
 5. Olfincar Hradecký půlmaraton a ČSOB maraton Hradec Králové 1 571
 6. Český běh žen 1 478
 7. Půlmaraton Moravským krasem 1 060

Závody

 1. Vltava Run 2 834 startujících
 2. Běchovice-Praha 2 764
 3. Triexpert Vokolo Príglu 2 049
 4. Kbelská desítka 1 457
 5. Pečecká desítka – Memoriál Jardy Kvačka    971

Michal Procházka, Oddělení komunikace ČAS,

Foto: cpa,

Související obrázky:

Similar Articles

Nahoru