Nacházíte se
Úvodní stránka > Zimní sporty > Zatím lepší průměr – české sdruženáře potrápily v úvodu Světového poháru především velké můstky

Zatím lepší průměr – české sdruženáře potrápily v úvodu Světového poháru především velké můstky

(PRAHA, 6. prosince 2016) – Zatím žádná pozice v elitní desítce, ale šest bodovaných umístění – taková je bilance českých sdruženářů po úvodních čtyřech závodech nového ročníku Světového poháru. Kromě skutečnosti, že Miroslav Dvořák a Tomáš Portyk jsou při svých maximálních výkonech schopni měřit se s nejlepšími zahraničními závodníky, je příjemné zjištění také to, že za nimi pomalu dozrávají talentovaní junioři Ondřej Pažout, Jan Vytrval a Lukáš Daněk.

Světový pohár už tradičně startuje na přelomu listopadu a prosince na severu Evropy. Střediska Ruka a Lillehammer bývají hned na počátku tvrdou zkouškou pro všechny aktéry nejen zařazením velkých můstků, na nichž toho sdruženáři přes léto a v začínajícím podzimu příliš nenatrénovali, ale zejména nevyzpytatelným silným větrem. V Ruce s ním marně zápolil Miroslav Dvořák, v Lillehammeru zase potrápil Tomáše Portyka.

„Veškerá příprava reprezentantů směřuje k mistrovství světa v Lahti na konci února a na počátku března 2017. Věříme, že Mirek Dvořák už bude do té doby zdravý a prodá vše, co v něm je. Je to závodník v nejlepších letech, který na sobě pracuje nejen ve sportovní oblasti, ale také po psychologické stránce. Také Tomáš Portyk je už hotový sdruženář, který by měl rovnocenně soupeřit s nejlepšími borci na světě,“ říká Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

V úvodních čtyřech dějstvích tohoto ročníku Světového poháru – závod štafet v Lillehammeru se do klasifikace nezapočítával – dosáhli čeští reprezentanti na šest bodovaných umístění. Miroslav Dvořák v nich obsadil 14. a 21. pozici, Tomáš Portyk skončil na 18., 19. a 30. příčce a velkým překvapením bylo 27. místo juniora Ondřeje Pažouta při premiéře v Ruce.

„To, že jsme v loňském roce složení družstva výrazně omladili, byla nutnost a ukazuje se, že orientace na mladé je správná. Mrzí mě však, že jsme finančně limitováni a nemůžeme mladým závodníkům poskytnout vše, co by ke svému růstu potřebovali. Pažout, Vytrval i Daněk tvoří silnou juniorskou generaci, která se může už zakrátko významně prosadit i v kategorii dospělých. Ve Světovém poháru nastává momentálně i v jiných týmech velká generační obměna, což se týká třeba Finů, Norů nebo Rakušanů,“ vysvětluje Radek Cikl.

První vrchol omlazeného týmu: zimní olympiáda 2018

Světovému poháru zatím jednoznačně dominují němečtí reprezentanti, kteří vyhráli zásluhou Johannese Rydzeka a Erika Frenzela všechny závody a z celkových dvanácti pódiových umístění přenechali soupeřům z dalších zemí pouze jedno druhé a tři třetí místa.

Nezapomínejme, že je teprve začátek sezony, a rozhodující bude forma na světovém šampionátu. V Lahti budeme nejvíc spoléhat na závod dvojic, v němž mají Mirek Dvořák s Tomášem Portykem velkou šanci na výrazný úspěch. Mimochodem právě v posledním závodu minulého ročníku Světového poháru obsadili čtvrtou příčku. Dalším důležitým cílem pro nás zůstávají Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu, kde chceme ve štafetě postavit kvalitní družstvo. Proto je do něj nutné zapracovat mladíky. Dobře funguje spolupráce mezi trenéry dospělých Vladimírem Šmídem a juniorů Markem Šablaturou. Současná generace je velice talentovaná a už při letošní letní Grand Prix naznačila, že po určité době může být konkurenceschopná i v zimě mezi seniory. V této sezoně bude jejich prvořadým úkolem uspět na juniorském mistrovství světa v USA,“ naznačuje Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace SLČR.

Závěrečnou přípravu na Světový pohár absolvovali čeští reprezentanti od poloviny listopadu v Rovaniemi. Trenéři zde měli k dispozici šestici Lukáš Daněk, Miroslav Dvořák, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval a Martin Zeman. Představy o intenzivní skokanské přípravě jim však krátce před premiérou v Ruce zkomplikoval neutichající vítr.

„Tam jsme si kvůli tomu moc nezaskákali, což se poté projevilo v závodě na velkém můstku. Mirkovi Dvořákovi se tam vyloženě nedařilo a po solidním začátku se začal skokansky poněkud trápit i Tomáš Portyk. Nevím, co se stalo, protože ještě v Rovaniemi na tom byl dobře. V tréninkových kolech už vypadá lépe, ale v závodě je tam nějaký blok. Naštěstí Tomáš si výpadky hodně vynahradil výborným během – je vidět, že na něm intenzivně zapracoval. V Lillehammeru už se chytil také Mirek a vzhledem k tomu, jaká zranění ho letos pronásledovala, je to velice pozitivní zpráva. Nezklamali rozhodně junioři a výsledek Ondry Pažouta v premiéře byl fantastický. Kluci absolvovali závody důstojně a získali zkušenosti, jak to chodí mezi špičkovými sdruženáři. Celkově hodnotím náš letošní start jako dobrý průměr, ale věřím, že se budeme zlepšovat,“ ohlíží se za vstupem do Světového poháru reprezentační trenér Vladimír Šmíd.

Forma půjde nahoru

Smolaře Miroslava Dvořáka také letos provázejí nejrůznější zdravotní neduhy. V květnu dostal zánět do achillovky, v létě chytil virózu i neštovice a nakonec si podvrtnul kotník. Krátce před začátkem Světového poháru musel vynechat přípravu v lyžařském tunelu v Oberhofu kvůli zánětu v ruce.

„Start v Ruce byl hodně divoký a první dva závody mi vůbec nevyšly. Už jsem to však rychle hodil za hlavu. Až následující dvě akce v Lillehammeru mi ukázaly možnosti, které mám. Větrné podmínky na můstku tam nebyly tak složité a navíc se zde běhalo na náročné trati. Tam už to byla od každého poctivá ukázka jeho schopností. Jsem přesvědčený, že forma půjde v další fázi sezony nahoru – závod od závodu jsem se skokansky i běžecky cítil lépe. I přes určité komplikace natrénováno mám a zlepšení ve skoku je jen otázkou tréninku,“ hodnotí svá dosavadní vystoupení Miroslav Dvořák.

????????????????????????????????????
 

Juniorský mistr světa Tomáš Portyk se na prahu sezony ocitl v poněkud nezvyklé pozici. Základem jeho výsledků byl vždy vynikající skok – ten se mu však v úvodních dějstvích Světového poháru zatím nepodařil.

„Skok vždy byl mou silnou stránkou, ale přes léto jsem se hodně zaměřil na běh. V tréninkových kolech jsem se na můstku ještě dostal na 10. – 15. místo, i když to nebylo úplně ono. Samotné závody mi však už nevyšly, ačkoliv jsem moc chtěl. Musím se z toho poučit. Určitě hodně potrénuji skok před dalšími závody v Seefeldu. Druhá perioda Světového poháru u mne bývá vždy lepší než první, tak doufám, že tomu tak bude i tentokrát,“ přeje si Tomáš Portyk.

Vladimír Zemánek,

Související obrázky:

Similar Articles

Nahoru