Nacházíte se
Úvodní stránka > Vodní sporty > Milan Koláček v Solo Maître CoQ: Někteří skončili na kamenech

Milan Koláček v Solo Maître CoQ: Někteří skončili na kamenech

Závod byla skvělá zkušenost. Velká konkurence lidí, kteří mají za sebou Vendée Globe, Volvo Ocean Race, šampioni Francie, nebo reprezentanti v třídě 470, kteří patří mezi top 10 ve světové spičce.

 V krátkých patnáctimílových rozjížďkách rozhodovali hlavně starty a pořadí na návětrné bóji. Každý manévr musel být provedený bezchybně, jinak to znamenalo ztrátu v pořadí. 

Měli jsme jeden start ve více než 30 uzlech větru. Při sólové plavbě je to zážitek, který byl plný adrenalinu.

Proudy a útesy
Nejvíce jsem se těšil na dlouhý offshore závod, který trval přes 48 hodin. Byl zkrácený z 350 na 270 mil, abychom dojeli v plánovaný den.
Spousty manévrů a časté změny větru a jeho síly přinášely různé příležitosti k taktice během závodu. Často jsme jeli ve vodách, kde za odlivu je suchý břeh. Vysoký koeficient přílivu znamenal až 6,5 metrů rozdíl mezi přílivem a odlivem. Silným proudům jsme se museli buď vyhýbat na mělkých vodách, anebo je využívat ve svůj prospěch. Neustálá hra s proudy nás čekala především kolem ostrova Ile de Ré a Belle Ile, kde proudy jsou až 2 uzly.

Najetí na mělčinu
Při stoupačce kolem Ile de Ré jsem jel 100 metrů za Yannem Eliesem (trojnásobný vítěz Solitaire du Figaro, účastník Vendée Globe) který narazil do skály a na místě se zastavil. V lodi se mu utrhlo několik příček od trupu. Přesto závod dokončil. Bylo i několik dalších, kteří narazili do skály a závod nedokončili.
Tvrdý boj o každý metr
První noc se mi dařilo držet tempo a vychytávat změny větru, těsně jsem bojoval s Adrianem Hardym, nebo několikanásobným šampionem Francie Charlie Dalinem. Během druhého dne nás čekalo obeplutí majáku Birvideaux, kde jsem byl těsně za vedoucí skupinou lodí na 15. místě. těsně před sebou jsem měl stále Yanna Eliese, nebo Erica Perona, který má za sebou Volvo Ocean Race a na další ročník se připravuje.

Po otočení Belle Ile nás čekalo posledních 70 mil, během kterých jsme museli projet několikahodinovým bezvětřím. Celou dobu jsem se snažil dostat k jihovýchodu, odkud měl přijít v sobotu ráno nový vítr.

V cíli z toho nakonec bylo 22. místo v offshore závodě a v celkovém pořadí 25. příčka a 2. místo mezi nováčky. Co je důležité, jsou to další nové zkušenosti a perfektní příprava pro hlavní závod sezóny La Solitaire URGO Le Figaro, který startuje již za pár týdnů. Těším se i na další závod, na který budu mít díky kampani na Startovači nové plachty!
Loď, na které se jede:


Závod se jede na sériově vyráběných jachtách Bénéteau Figaro II. Díky shodným závodním lodím, je regata mimořádně vyrovnaná a dramatická až do cíle.
Parametry Figaro Bénéteau II
Design  Marc Lombard
Délka    10,15 m
Šířka      3,43 m
Ponor   2,10 m
Výška stěžně     15,7 m
Výtlak   3050 kg
Balast    1100 kg
Vodní balast       2 x 220 l
Plocha hlavní plachty     38 m2
Plocha geny       30 m2
Plocha spinakeru    85 m2
Fotografie @Pavel Nesvadba

Daniel Vodička, komunikace a PR


Související obrázky:

Similar Articles

Nahoru