Dopingový skandál ruských sportovců botná. Detaily druhé zprávy McLarenovy komise nutí biatlonové hnutí k akci. S důrazným vyjádřením ke zprávám o dopingu ruských biatlonistů vystoupil v Novém Městě na Moravě předseda Českého svazu Jiří Hamza a podporu nachází i u funkcionářů dalších zemí.cpa_5596

„Ruský problém je nutné řešit okamžitě. Už včera bylo pozdě a tresty musí být rázné,“ burcuje. „Nastal čas, abychom řekli otevřeně svůj názor. Přijde mi děsivé, co jsem četl. To, že někdo dá státní peníze na takové věci, je zcela nepřípustné,“ řekl Hamza v Novém Městě na Moravě novinářům a poukázal na skutečnost, že nejde jen o biatlon, ale o celý světový sport. Tím sport ztrácí důvěryhodnost u všech lidí. Biatlonová unie IBU se nedávno k tomuto problému postavila strašně vlažně, přesto, že jsme věděli co se na nás valí.“

Český svaz navrhuje aby v prvním kroku byly Rusku odebrány všechny mezinárodní biatlonové akce, které mu byly přiděleny, počínaje Světovým pohárem v Ťumeni a mistrovstvím světa juniorů v Ostrově v současné sezoně – a také MS v Ťumeni 2021. Hamza v této souvislosti poukazuje na bobovou federaci, která již Rusku světový šampionát odebrala a zdůrazňuje: „Nemůžeme strkat hlavu o písku.“

„Napíšeme dopis na vedení IBU s tím, že s dosavadním postupem nesouhlasíme a chceme, aby se přijala patřičná opatření. Jestli to pak exekutiva vyslyší, je už druhá věc,“ vysvětluje Hamza. Mezinárodní biatlonová unie už svolala na příští čtvrtek mimořádné zasedání v Mnichově, kde mají její šéfové přijmout nějaká rozhodnutí. To potvrdil i prezident IBU Anders Besseberg, který byl velkým propagátorem šampionátu pro Ťumeň. „Snad se celá kauza zase nepřikryje tím, že jakékoliv změny musí schválit až další kongres,“ doufá Hamza.

Hamza se pozastavuje nad tím, že IBU nerespektovala doporučení Asociace zimních sportů pod hlavičkou MOV, které bylo přijato během letních her v Riu. Podle něj by se neměly přidělovat vrcholné sportovní akce do Ruska až do doby, než v Rusku budou přijata patřičná opatření proti dopingu.cpa_5584

Podle něj se hledaly tehdy možnosti, aby Ťumeň mohla zůstat nadále ve hře a výsledkem je kolosální ostuda. Protikandidáty Ťumeně byly slovinská Pokljuka a Nové Město na Moravě, ale Rusové získali potřebných 25 hlasů.

Pokud dojde na nové volby, tak šéf českého biatlonu není stoprocentně přesvědčen, že by do nich Nové Město vstoupilo. „Možná bychom se dohodli s Pokljukou a počkali si třeba až na rok 2023,“ naznačuje. „Pro nás je teď nejdůležitější mít u nás alespoň tři Světové poháry za olympijský cyklus. Ale tím může být ve hře i Světový pohár, který měli Rusové pořádat v příštím olympijském roce,“ dodává Hamza a souhlasí s ním třeba silné svazy Norska, Kanady či USA. „Mé názory zná pan Besseberg dostatečně. Naše vztahy nejsou nějak vřelé. On cítí, že česká federace si jde vlastní cestou, a to cestou dost přímou, což se v zákulisí občas moc nenosí, že se názory vyjadřují otevřeně. Názorově jsme se dost střetli už na kongresu a kolem krku si nepadáme.“cpa_5592

Hamza rozhodně ale noodsuzuzuje všechny ruské biatlonisty. „Nepředpokládám, že dopovali úplně všichni. Speciálně u Antona Šipulina se neočekává, že v těch zprávách bude figurovat. Ale IBU musíme proti velkému počtu jejich pozitivních sportovců, krytých státem, zaujmout jednoznačné stanovisko. Odebrání šampionátů je prvním logickým krokem. Pak nastanou ty další, pokud se chceme očistit,“ zdůraznil.

JC foto CPA

Související obrázky:

Similar Articles