18.12.2016 Nove mesto na Morave / svetovy pohar/ biatlon/ sport/hromadny start zeny/ women / foto CPA
foto CPA

Až závěrečný šestý závod třetího dílu Světového poháru biatlonistů přinesl domácím reprezentantům stupně vítězů a díky Gabriele Koukalové dokonce ten nejvyšší stupeň. V závodu s hromadným startem na 12,5 kilometru porazila Němku Lauru Dahlmeierovou o tři vteřiny, třetí skončila Dorothea Wiererová z Itálie. Mezi muži na patnáctikilometrové trati skončil Francouz Martin Fourcarde poosmé v letošní sezoně na stupních vítězů, posedmé jako vítěz, Ondřej Moravec byl čtvrtý.

O stupně vítězů jej připravila až poslední chybná střela. Po ní sice vybíhal ještě po absolvování trestného kola třetí za suverénem Fourcardem a Rusem Antonem Babikovem, ale z osmé pozice se před něj dostal skvělým závěrečným během ještě Němec Simon Schempp.

foto CPA

Úvodní střelbu z našich zvládli bezchybně Michal Krčmář a Jaroslav Soukup. Moravec minul jednou a hned po ní bylo jasné, že z boje o přední místa vypadl Michal Šlesingr, který za tři chyby musel absolvovat tři trestná kolečka, tedy 450 metrů navíc.

Po druhé střelbě se na čtvrtou pozici druhou čistou střelbou posunul Soukup, Moravec byl desátý a Krčmáč po jedné chybě sedmnáctý. Rusa Šipulina na čele vystřídal na čele Rakušan Eder, ale tři chyby na třetí střelbě poslaly z kola i jeho. Do vedení šel Ukrajinec Pidrušnyj před dalšího Rusa Babikova a již třetí byl Foucard, který smazal ztrátu z trestného kola. Moravec vyrážel hned za ním, Soukup držel sedmou pozici.

Do posledního kola již šel Francouz téměř s půlminutovým náskokem před Babikovem a Moravcem, ale zezadu doslova letěl Nor J.T. Boe a spolu s ním Schempp. Zatímco Boe již v závěru neměl síly, Schempp se dokázal posunout až na druhé místo, Moravec podlehl Babikovovi o pouhé tři desetiny sekundy.

18.12.2016 Nove mesto na Morave / svetovy pohar/ biatlon/ sport/hromadny start zeny/ women/ foto CPA
foto CPA

„Poslední střelbu jsem zkusil zariskovat a vyšlo to tak na padesát procent. Skončit se dvěma chybami čtvrtý, s tím musím být spokojený,“ řekl Ondřej Moravec po nejlepším výsledku sezony

Krčmáč chyboval i na poslední střelbě a klesl na 19. místo, ještě hůře dopadl Soukup, jehož tři chybné rány srazili až na 27. místo a celkových šest střeleckých omylů znamenala poslední třicátou pozici pro Šlesingra.

Závod žen nejlépe rozjela výtečná běžkyně Lisa Theresa Hauserová z Rakouska, ale pro tradičně horší střelbu z bojů o medaile odpadla. Z našich střílely Koukalová a Eva Puskarčíková bezchybně, ale Veronika Vítková dvakrát minula. Na druhé ležce jednou chybovaly Koukalová a Vítková, dvě chyby hodně zmařily snahu Puskarčíkové.

foto CPA

Ve stoje ale byla střelba Češek výborná. Pouze jednou z deseti ran minula Puskarčíková, naopak Vítková a Koukalová své terče vybílily a navíc velice rychle a začaly stoupat pořadím. Koukalové se z jedenáctého místa po druhé střelbě posunula po třetí již do vedení a to uhájila až do cíle.

Po poslední zastávce na střelnici vyrážela na závěrečný běžecký úsek s náskokem dvou vteřin před Wiererovou, třetí byla Norka Marte Olsbuová. Na trati za nimi však doslova letěla Dahlmierová. Na pátém místě ztrácela téměř 22 vteřin, ale nakonec se dostala až na stříbrný stupeň, když na Koukalovou, která si dovolila závěr vypustit a mávala zaplněným tribunám, ztratila pouhé tři vteřiny.

„Sama jsem byla překvapená, že jsem zvládla poslední střelbu. Myslela jsem ale na všechny lidi tady na tribunách a podél tratě. Chtěla jsem se jim odvděčit za to, co pro nás udělali. Těžko se hledají slova, jak krásný moment mé kariéry to je,“ byla v cíli první slova šťastné a očividně dojaté vítězky Gabreiel Koukalové.

foto CPA

Vítková se dokázala posunout na 16. místo a hned za ní projela cílem Puskarčíková.

Výsledky:

Závod s hromadným startem mužů (15 km):

1.M. Fourcarde (Fr.) 36:18,9 (1), 2. Schempp (Něm.) +8,3 (2), 3. Babikov (Rus.) +9,4 (1), 4. Moravec (ČR) +9,7 (2), 5. Pidrušnyj (Ukr.) +10,2 (1), 6. Jelisejev (Rus.) +11,0 (2), …19. Krčmář +1:06,9 (3), 27. Soukup +2:00,3 (4), 30. Šlesingr (všichni ČR) +2:31,0 (6).

Závod s hromadným startem žen (12,5 km):

1. Koukalová (ČR) 34:42 (1), 2. Dahlmeierová (Něm.) +3,1 (2), 3. Wiererová (It.) +9,7 (1), 4. Hinzová (Něm.) +15,5 (1), 5. Olsbuová (Nor.) +21,6 (2), 6. Preussová (Něm.) +26,8 (2), …16. Vítková +1:15,0 (3), 16. Puskarčíková (obě ČR) +1:17,2 (3).