Úvodní stránka > Motorsport > Z prachu vzešli vítězně RP Interier a KB System

Z prachu vzešli vítězně RP Interier a KB System

Dvacátý ročník nejtěžšího offroadového závodu aut ve střední Evropě o víkendu 17. a 18. června vyhrál RP Interier se speciálem do litru. Na pět a půl kilometrů dlouhé trati 24hodinovky v Dobřanech najel 162 kol, čili 891 km. Nejrychlejším vozem mimo buginy byl Speciál K-2 Audi týmu KB System offroad, čtvrtý absolutně. Se 131 zápisy časomírou již posedmé vyhrál 24hodinový závod ve své kategorii. O 16 kol méně si zapsal vítěz speciálů do litru Autocentrum Luňák. A letošní nováček Taurus si dojel pro nejcennější trofej v amatérské třídě.

Bylo horko a sucho. I když meteorologové původně předpovídali proudy vody, kolem Šlovického vrchu poblíž Dobřan na Plzeňsku nespadla ani kapka. Prach se zvedl již při prvních průjezdech závodníků. A nad tvrdou tratí s technickými úseky i místy k předjíždění se držel celý víkend. Jezdci tak bojovali hlavně s „bílou tmou“. Mnozí jeli velmi pozorně a rychlost přizpůsobili náročným podmínkám. Někteří vedoucí závodníci dokonce ani netušili, kteří jsou průběžně a v cíli byli příjemně překvapení. To se týkalo hlavně motorkářů a čtyřkolkářů, jejichž dvouhodinovky předcházely nejtěžší offroadové automobilové soutěži.

V jedné stopě jako první proťal cílovou pásku favorit Lubomír Vojkůvka z Vype racing teamu. Legenda endura najela 16 kol a o 23 sekund porazila Petra Trávníčka z týmu Moto-Trávníček-Kovoděl-Janča. Parádní výsledek a první letošní vítězství v mistrovských veteránech vydobyl Miroslav Pavlík z Enduro Teamu Velká. Pátý jezdec absolutního pořadí také o 23 sekund porazil vítěze mistrovských E1 Martina Prokeše (TJ Sokol Krásné pole), šestého celkově.

24Hours OffRoad Maraton Dobřany 2017. ROMAN TUROVSKÝ

Mezi čtyřkolkami opět dominoval Martin Miřejovský z Teamu Max 2. S 15 průjezdy časomírou o jedno kolo porazil zbytek závodního pole. Těsný souboj svedli jeho pronásledovatelé – druhý 0ndřej Fišar z Quad Nová Paka a třetí Tomáš Kadeřábek z Kábek racing teamu, které v cíli dělilo 10 sekund. Nejrychlejší mistrovský stroj 4×4 patřil Michalovi Vágnerovi ze Čtyřkolky Tišnov se 14 koly na kontě. A mezi veterány měl největší radost Vladimír Novotný z Barth racing teamu.

Před polednem vyvrcholila nervozita v depu aut. Celkem 25 tehdy ještě naleštěných krasavců se pomalu přesouvala na start nejtěžšího závodu OffROAD Maratonu i podobných závodů v Evropě vůbec. Posádky tradičně vystoupaly na kopec k borovici a po mávnutí vlajky v rukou ředitele seriálu Ondřeje Nachtigalla seběhly do svých vozů a dravě odstartovaly. I když je čekalo dlouhých 24hodin, týmy starty většinou prožívají naplno – kvůli početnému diváckému obecenstvu i psychologickému momentu vůči soupeřům. Tisková zpráva

Královskou kategorii speciálů nad dva litry a nejrychlejší auto mimo třídu bugin vyhrál KB System Offroad team. Sedmé vítězství ve 24hodinovce podtrhlo 131 kol. Tým červených za sebou nechal modrého Broučka Wings teamu, který loni vyhrál kategorii a se vší pokorou a s odhodláním toužil výsledek zopakovat. Osm kol rozdílu ale rozhodlo o druhém místě. Třetí Wogo team, který stejně jako Wings měří své síly na africké Intercontinental Rallye, dojel bronzový. Od stříbra ho dělilo 13 kol.

Radost v cíli s nakažlivým nadšením pro závodění jako takové naplno projevoval Tomáš Luňák z Autocentra Luňák, vítěz speciálů do dvou litrů. Tým svůj vůz vyladil k dokonalosti, 115 kol jsou toho důkazem. O pět kol porazil druhý vůz KB System offroad teamu. Na stříbro i příčku nejvyšší si po celou dobu závodu brousili zuby pánové z OM Racing teamu. Jeli parádní stopu, ale v samém závěru závodu přišli o kolo svého vozu. Museli se tak smířit s bronzem a ztrátou jednoho jediného kola na KB System.

Zato letošní nováček Taurus svoji vedoucí pozici nepustil. Jel na jistotu a pod šachovnicovou vlajkou věděl, že 86 koly zpečetil vítězství mezi Amatéry. Nicméně ho neměl zadarmo. Musel si hlídat nakonec druhý Manyjak offroad team, kterého o možné první místo připravila přes hodinu dlouhá oprava prasklého čepu. Ale zatímco Suzuki vitara týmu Taurus byla v Dobřanech poprvé, Aro 240 Manyjak offroad teamu závodilo na první 24hodinovce před 20 lety. Tehdy dojela 14. absolutně. Letos byla stříbrná v kategorii. Bronz patřil Kamionservisu, jehož téměř nezdolnému defenderu odešla spojka. A konečným součtem 79 kol uzavřeli trojici nejlepších Amatérů.

K favoritům soutěže patřila bugina RP Interieru. Šéf týmu a hlavní pilot Rostislav Plný jel tradičně většinu závodu. Loni prolomil statistiky, když jako první tým s buginou 24hodinovku vyhrál celkově. A letos se mu to povedlo opět i po výměně Polarisu za Can-Am. Najel 162 kol a o 17 okruhů porazil stříbrný v kategorii Selm Morava Racing s Martinem Müllerem a jeho synem Martinem za volantem. RP Interier do týmu mimo jiné povolal dakarského matadora Dušana Randýska, který udržel rychlé tempo v nočních hodinách. Třetí Polaris team většinu závodu úspěšně pronásledoval Can-Am RP Interieru. Ale opravy v depu mu vzaly cenné minuty a na bednu nakonec vystoupal jako třetí. O každé kolo se ale rval jako lev. Miroslav Kubiček, letitý závodník mezi velkými speciály a první Čech na Rallye Dakar 1983, přesedlal do buginy. S týmem se v průběhu závodu potýkal s problémy s kardany a poloosami. Už v sobotu odpoledne to vypadalo na konec závodu. Nakonec ale vůz vždy dostal zpět na trať a skončil až tři hodiny před nedělním polednem. Celkových 104 kol týmu vyneslo páté místo v kategorii, ze kterého měl nakonec radost. I když šachovnicová vlajka v cíli by byla nejsladší odměnou.

Dotazy či doplnění směřujte na Liběnu Novou, nova@offroadmaraton.cz, telefon 602 214 888.