Nacházíte se
Úvodní stránka > Ostatní > Army Run ve Vyškově provázely emoce

Army Run ve Vyškově provázely emoce

Velké teplo, ale úžasná trať a fantastické výkony udělaly z Army Runu ve Vyškově ve Vojenském újezdu Březina mimořádnou záležitost. Kdo se rozhodl zůstat doma, musí litovat. Běžely se hned dva závody – Major a General a někteří silní jedinci zvládli během dne oba dva. Pro Majora byla nachystaná trať o délce 11 kilometrů s více 40 překážkami. General byl ještě drsnější – 16 kilometrů a na nich více než 60 překážek.

Už příjezd ke startu skrz vojenský prostor ukazoval výjimečnost závodu. Tabule s nápisy a šipkami na tankovou střelnici nebo na přípravu k boji v zastavěné oblasti jasně odkazovaly, že na Březině to nebude žádné obyčejné proběhnutí.

Dráha bojovníka, na které se připravují profesionální vojáci Armády České republiky, byla silným lákadlem a také nesmírně intenzivním zážitkem, kdy v krátkém sledu na téměř dvou kilometrech čekaly jedna překážka za druhou. Běžci se museli vyrovnávat se spoustou fyzických překážek a do sytosti se mohli nabažit přelézání, plazení, podlézání, přeskakování nebo brodění se potokem. A na řadu se dostaly i psychické překážky. Vedle už tradičního pojídání živého červa se jedly také kobylky.

Jedny z nejvypjatějších okamžiků všichni zažívali na posledních padesáti metrech obou závodů. Na dohled cíli čekalo přeručkování po zavěšených madlech a lešenářských trubkách bez dotyku země nohou. Kdo to nezvládl, musel dělat „angličáky“. A to ještě nebylo všechno. Na úplný závěr shyby – muži deset a ženy pět. Běžci si mohli pomáhat, ale i tak se právě tady snad každý vyšťavil do poslední kapky potu.

Army Run se vyznačuje hlasitým povzbuzováním od vojáků a dobrovolníků u většiny překážek. Výrazná běžecká osobnost Army Runu Petra Veselá si právě takový povolený doping užívá. „Mně se podobná podpora hodně líbí, hned mi to dodá víc energie.“ Ne každý ale verbální pomoc vyhledává. „Mě povzbuzování často přivede na jiné myšlenky než bych potřeboval. Měl bych myslet na překážku a její zdolání, ale najednou se mi s tím dostane do hlavy něco jiného. K Army Runu to ale patří a většině lidí to pomůže,“ říká jeden z nejlepších elitních závodníků Jakub Podzimek.

Na trati General překvapivě nezvítězil nikdo z elitních běžců. Šampión z prvního závodu na Hluboké Jiří Vacík skončil třetí a dlouho se zdálo, že vyhraje další „eliťák“ Jakub Podzimek. Jenže všechny zaskočil závodník z třetí startovní vlny Richard Hynek, který Podzimka pokořil o téměř 5 minut.

Na kratší trati Major vyhrál mužskou kategorii Tomáš Satinský. A Jakub Podzimek absolvoval 40 minut po dokončení trasy General i závod Major, v němž skončil čtvrtý. Mezi ženami nebylo co řešit, tam běželo všechno podle plánu. Stejně jako na Hluboké, kde se běžel Captain, závod General ovládla neporazitelná Petra Veselá. „Dneska mi úplně nešly nohy, ale to bude tím, že jsem před týdnem poprvé zkusila dlouhý triatlon a tělo asi ještě nebylo v ideálním rozpoložení. Trať byla bezvadná a v tak teplém počasí jsem se těšila na každou vodní překážku a vždycky si říkala, aby byla voda hlavně studená,“ zhodnotila svůj výkon Petra Veselá. Na seznamu vítězek ji doplnila nejlepší na trati Major Lucie Königová.

Příští závod se běží na konci srpna v Horní Plané. Závod nedaleko Českého Krumlova je výjimečný, protože během víkendu budou připraveny všechny tři tratě – Captain, Major a General.

jc foto Army Run

Související obrázky:

Similar Articles

Nahoru