Nacházíte se
Úvodní stránka > Vodní sporty > European championship Raceboard 2017 Balaton

European championship Raceboard 2017 Balaton

Od 4. do 9. září 2017 se v Maďarsku na Balatonu konalo Mistrovství Evropy ve třídě Raceboard. Čeští surfaři zde dobře zabodovali a ukázali, že se mezi evropskou i světovou špičkovou neztratí. Na startu se sešlo celkem 71 mužů a 12 žen. Nejlepší výsledek dokázal zajet Petr Kučera junior, který skončil na skvělém 3. místě.

Dalšího úspěchu dosáhl Radim Kamenský, který byl celkem 6. a v kategorii Masters nad 35 let získal bronz. Výkony vedoucích závodníků byly vyrovnané a vše mohla ještě ovlivnit poslední sobotní 12. rozjížďka, která měla vliv na další škrtání.

Mistrem Evropy se stal suverénně nejlepší Áron Gádorfalvi, který je šestinásobným účastníkem Olympiády a maďarskou windsurfařskou legendou. Také stříbro zůstalo v zemi konání mistrovství. Druhý byl maďar Santa Bence.

Závodu se díky blízké a atraktivní lokalitě účastnilo 12 českých závodníků a závodnic. Zde jsou jejich výsledky.

Muži

3.Petr Kučera junior 6. Radim Kamenský 21. Jiří Král 28. Pavel Hrubý 34. Pavel Kamenský 36. Martin Slíva 37. Petr Vrána 46. Petr Kučera senior 48. Lubomír Mielec 50. Roman Hrubý

Ženy

5.Jana Slívová, 9. Dagmar Hrubá

Všem zúčastněným blahopřejeme a získané bronzové medaile nás obzvlášť těší.

V pondělí večer 4. 9. 2017 bylo v centru města Balatonfüred slavnostně zahájeno Mistrovství Evropy Raceboard. Maďaři pojali otevření závodu opravdu velkolepě a na pódiu se střídali různí představitelé města a sportovních svazů s dalšími účinkujícími. K pokoukání byly skupiny mažoretek nebo tradiční tance v krojích. Na toto mistrovství dorazila také naše početná česká výprava, která celkem činí 12 závodníků z toho 2 ženy. V úterý se již začalo naostro závodit. Vítr vál od břehu a byl dosti poryvový o síle okolo 4 až 6 m/s. Potrápil tak mnohé zkušené surfaře. Nejlépe se dařilo Petrovi Kučerovi mladšímu, který je po 4 rozjížďkách celkově na 6 místě.

Ve středu dopoledne byl vítr o něco silnější. Starty jsou celkem nahuštěné, takže je náročnější urvat nějaké místo pro rozjetí. Foukalo něco okolo 6 m/s a někdy více. Trať mohla být i o něco delší, na horní bójce na první stoupačce bylo poměrně husto. Po třech nonstop rozjížďkách následovala pauza a pak další rozjížďka tentokrát za dost slabého větru. Petrovi Kučerovi se v ní podařilo zajet jedničku a po osmi rozjížďkách je na výborném třetím místě. Dalším želízkem v ohni je Radim Kamenský, který je zatím na pátém místě. Mezi ženami se zatím vede dobře Janě Slívové, která je na čtvrtém místě.

Čtvrtek ráno byl očekáván silný vítr, takže nás závodní komise probudila dřív, ale nakonec vítr přešel už v noci a ráno bylo bez větru a ještě k tomu poprchávalo. Čekalo se až do odpoledne a po třetí hodině se rozfoukalo tak, že se odjely další tři rozjížďky. Přifouklo trochu více, takže si na své přišli i těžší jezdci a ti co mají raději silnější vítr. Petrovi Kučerovi se zatím daří držet 3. příčku.

Pátek je podle předpovědi na vítr slabý. První možný start je plánován až na 14:00. Volný čas využívala většina k odpočinku nebo prohlídce lázeňského města. Nakonec jsme se větru do večera nedočkali.

Situace v sobotu se nápadně podobá předchozímu dni – nefouká. Někdo by raději už nejel a někomu by se zase hodila ještě jedna škrtačka po 12 rozjížďce. Odpoledne už všude okolo fouká, jenom na místě našeho okruhu to vypadá s větrem bídně. Nakonec se ale přece jenom počasí umoudřilo a závodní komise stihla na poslední chvíli ještě jednu rozjížďku. Vítr byl okolo 5-6 m/s, což bylo docela dobré, ale mnoho závodníků zápasilo s trávou, která byla skoro všude po předchozím promixování větrem z různých stran.

Za ČWA Pavel Kamenský

Eva Skořepová, PR manažerka Českého svazu jachtingu

 

 

Související obrázky:

Similar Articles

Nahoru