Cyklokros Photo by CPA

Netradičně až v pátek 19. března bude znám vítěz 56. ročníku ankety Král cyklistiky za rok 2020. Nejen posun termínu, ale i podoba vyhlášení Krále cyklistiky je z pochopitelných důvodů pandemie COVID – 19 přizpůsobena epidemiologickým opatřením. Český svaz cyklistiky proto zvolil zcela nový koncept slavnostního večera, po obsahové stránce zajímavější, s příběhy a tématy s jednotlivými vítězi. Slavnostní vyhlášení se bude tentokrát předtáčet a celý pořad odvysílá Česká televize na programu ČT sport v pátek 19. 3. 2021 od 20:15.

Král cyklistiky je anketa o nejlepšího českého cyklistu, vyhlašována Českým svazem cyklistiky ve spolupráci se sportovními novináři. Anketa se koná již od roku 1965 a cyklisté vyhlásili svého krále jako první u nás, ostatní sportovní odvětví se přidala až později. Historicky prvním vítězem se stal silniční cyklista Pavel Doležel, nejúspěšnějšími cyklisty v historii jsou bratři Pospíšilové, kteří zvítězili osmkrát, šestkrát dominoval Ján Svorada. 

PHOTIO BY CPA

Na vlně virtuálna

Pandemická situace neumožňuje klasické vyhlášení před velkým publikem s mnoha hosty a bohatým doprovodným programem, proto musel organizátor akce zvolit zcela odlišný formát večera oproti předchozím ročníkům. Nicméně po obsahové stránce bude vyhlášení dynamičtější a pro diváky na ČT sport a příznivce cyklistiky rozhodně zajímavější. Snahou je, aby divák navnímal nejen jednotlivé úspěchy a ocenění českých reprezentantů za rok 2020, ale rovněž současné trendy nebo výhled do budoucnosti samozřejmě v návaznosti na olympijské hry v Tokiu, stejně jako na mladou nastupující generaci.

Celý večer se ponese na virtuální vlně, kdy budou pomocí této technologie představeni všichni medailisté roku 2020, vyhlášeni a oceněni nejlepší ženy a muži ELITE i juniorky a junioři v jednotlivých disciplínách. Představen bude rovněž projekt virtuálního závodění, díky kterému si z „obývacích pokojů“ mohou poměřit síly hobby jezdci s elitními závodníky. Aktuálním příkladem je virtuální seriál Českého svazu cyklistiky ŠKODA eCUP na platformě Rouvy, který vyvrcholí historicky prvním mistrovstvím České republiky v tomto cyklistickém odvětví 25. března.

Místem, kde se letošní vyhlášení Krále cyklistiky uskuteční, bude studio Expolab v Průmyslovém paláci na holešovickém výstavišti, kde bude celé scéně dominovat čtrnáct metrů široká LED stěna doplněná o videomapping. Tato technologie umožní pracovat s mnohem větším záběrem, měnit pozadí studia a tím také bleskově ovlivňovat mood celého pořadu. LED stěna bude využita k prezentaci poutavé grafiky, představení vítězů a medailistů a propojení s hosty. Jak již bylo řečeno, převážná část vyhlášení se tak uskuteční virtuálně. Na podiu ve studiu vystoupí jen vítězové hlavních kategorií – Nejlepší junior a juniorka roku 2020 (napříč všemi disciplínami), nový člen Síně slávy a nově nejen vítěz ankety Král cyklistiky 2020, ale také další dva ocenění z druhého a třetího místa celkového pořadí ankety.  

Nová koruna Krále a nové logo ČSC

Až dosud byl korunován nový Král korunou, kterou vyrobil mezinárodní rozhodčí kolové Jaroslav Fafek, ale od letošního vyhlášení ji nahradí koruna nová. Ta vzešla ze soutěže studentů středních uměleckých škol a rozhodla o ní hlasující veřejnost na Facebooku z vybraných šesti finálových návrhů. Autorkou vítězného návrhu koruny je Julie Koh z 3. ročníku produktového designu na střední škole umění a designu v Brně a autorem uměleckého zhotovení je Milan Plavecký. 

V rámci slavnostního večera Český svaz cyklistiky zároveň odhalí příběh vzniku nového loga svazu, které je moderní a pro všechny cyklistické kategorie také smysluplné. Nové logo je úzce spojeno také s novou vizí Českého svazu cyklistiky. Prezident ČSC Petr Marek společně se svým týmem připravil vizi budoucího směřování svazu, která nebude postavena jako dosud hlavně v rovině reprezentace a profesionálního sportu, ale s cílem zaměřit se mnohem více na širokou cyklistickou veřejnost. 

Photo by CPA

Doprovodný program

Celým pořadem se zajímavým doprovodným programem provede diváky již tradičně sportovní redaktor ČT Tomáš Jílek a nově bude po jeho boku Petr Cerha, alias Nasty, jehož mottem je: „Hlavně, že srandy je pytel a dobrá nálada“.  Moderátoři si budou s hosty povídat o cyklistických tématech a výzvách. Jedno z velice zajímavých částí večera bude zcela jistě téma ŠKODA AUTO ve spojení s Tour de France. Divákům bude představen ředitelský vůz – plně elektrické SUV ŠKODA Enyaq iV, v němž absolvoval loňskou Starou dámu ředitel Christian Prudhomme a diváci budou moci nahlédnout do útrob interiéru tohoto unikátního vozu. 

Král zároveň obdrží od společnosti ŠKODA AUTO k užívání plně elektrický model Enyaq iV. To vše jistě stojí za to, aby si diváci v pátek 19. března od 20:15 pustili ČT sport.

PHOTIO BY CPA

Související obrázky:

CPA

Similar Articles