Nacházíte se
Úvodní stránka > Ostatní > Velryba před přídí!

Velryba před přídí!

Anglická jachta Imerys s Milanek Koláčkem na palubě se drží na třetím místě závodu Transat Quebec – St.Malo. Ztrácí na vedoucí francouzskou Black Peper 1,6 míle. Vítr od jihu zesílil a jachty letí po hladině rychlostí téměř 15 uzlů. Čelo startovního pole obeplouvá jižní pobřeží Newfoundlandu a před přídí je celý Atlantik. A ledovce na jeho začátku.

Transat Quebec – St.Malo je nejrychlejší transatlantická regata. Jachty letí přes Atlantik na silný zadní vítr.  Plují daleko na severu, až v místech, kam ledový Labradorský proud unáší ledovce odlomené od Grónska. Šedivé zamračené nebe, silný vítr, častá mlha a nebezpečí srážky s ledovci. To jsou podmínky, se kterými se závodníci v této části Atlantiku perou.

Imerys vedená trojicí Phil Sharp, Milan Koláček a Adrien Hardy obeplula jako první Percé, poslední cíp kanadské pevniny na cestě z Quebecu a vyrazila na východ k Newfoundlandu. Pak se však dostala do bezvětří a byla dostižena soupeři. Nepříjemná chvíle, ale to je jachting. Vedoucí jachta ukazuje ostatním cestu. Pokud ji zastihne bezvětří, mají ostatní šanci se mu vyhnout.

Velryba
Vy chvíli, kdy seděl Milan Koláček za kormidlem a Phil s Adrienem byli v podpalubí, se jen 20 metrů před přídí vynořila velryba. Zajímavý tvor, to ano, ale příliš blízko na to, aby se kormidelník pěkně nevyděsil. Srážka by s největší pravděpodobností znamenala pro Imerys konec závodu.

Co se stalo na Tales II?
Za Percé se do čela dostala španělská Tales II. Extrémně rychlá jachta Imerys prostě převálcovala. Špatně se kouká na to, jak soupeř proplouvá vyšší rychlostí kolem vás a vy s tím nemůžete nic udělat.
O vrtkavosti štěstěny se ale přesvědčila i Tales II. Na čele plula 200 mil. Najednou však španělská jachta změnila kurz, zpomalila a přišla o první místo. Plula nejdále na severu, nejblíže ostrovu Miquelon. Příznivý boční vítr se jí najednou začal stáčet k východu a musela plout proti němu. To byla příležitost pro soupeře. Tales II ztratila a propadla se až na 5. místo.

Souboj o medaili
Jachta Imerys vedená trojicí Phil Sharp, Milan Koláček a Adrien Hardy tedy bojuje ve vedoucí skupině. Před přídí je 2000 mil náročného severního Atlantiku. Všichni favorité jsou stále ve hře. Rozdíly ve vedoucí skupině jsou minimální. Dá se očekávat, že drama, při kterém se pozice na čele stále střídají, bude pokračovat až do cíle. Potěšující je, že jednou z hlavních rolí v něm hraje i náš sólový jachtař Milan Koláček

Polohu lodí najdete zde.

Další informace o závodu najdete zde a zde.

Phil Sharp Racing zde.

Milan Koláček

Daniel Vodička Komunikace a PR

Související obrázky:

Similar Articles

Nahoru