Nacházíte se
Úvodní stránka > Hokej > OSMNÁCTKA VYHRÁLA POPRVÉ V HISTORII MEMORIÁL IVANA HLINKY

OSMNÁCTKA VYHRÁLA POPRVÉ V HISTORII MEMORIÁL IVANA HLINKY

Česká reprezentace U18 vyhrála poprvé v historii Memoriál Ivana Hlinky. Ve finále vrátila hokejistům Spojených států porážku z úvodní části, v semifinále vyřadila v prodloužení Švédsko, v základní skupině si poradila s hokejisty Finska a Švýcarska. V přípravném utkání porazila v prodloužení také Kanadu, která předtím na Memoriálu triumfovala osmkrát v řadě.

„Pro mladé reprezentanty je to vynikající start do sezóny, která vyvrcholí světovým šampionátem ve Spojených státech a draftem NHL,“ uvedl prezident ČSLH Tomáš Král. „Bude záležet jen na nich a jejich práci, jak se v dalším průběhu sezóny prosadí. Výbornou práci odvedl při premiéře i realizační tým v čele s Václavem Varaďou.“

Memoriál Ivana Hlinky je nejlépe obsazeným turnajem osmnáctiletých mimo mistrovství světa a v minulosti se na něm představily hvězdy jako Sidney Crosby, Steven Stamkos, Jevgenij Malkin nebo Alexandr Ovečkin. Česká reprezentace na něm až dosud vybojovala sedmkrát druhou a čtyřikrát třetí příčku, na prvenství nedosáhly v minulosti ani výběry, jejichž oporami byli třeba Tomáš Plekanec, Michael Frolík, Jiří Novotný, Ondřej Němec, Milan Michálek, Ondřej Pavelec, Martin Hanzal, Michal Neuvirth, Jakub Voráček, Ondřej Palát, Petr Mrázek, Tomáš Hertl nebo David Pastrňák.

Zatímco v letech 2006-2011 postoupil český výběr do semifinále jedinkrát, v posledních pěti ročnících chyběl mezi čtyřmi nejlepšími pouze jednou, přičemž v roce 2016 vybojoval první, v roce 2014 druhou a v roce 2013 třetí příčku.

„Od roku 2009 vzrostl objem financí, které investujeme do mládežnických reprezentací téměř dva a půl krát, z 19,5 na 47,2 miliónu korun,“ doplnil Tomáš Král. „S nejsilnějšími soupeři absolvujeme o 70 % utkání více než v minulosti a náš reprezentační program snese srovnání s nejlepšími. Prvenství na Hlinkově memoriálu je potvrzením správnosti nastoupené cesty a současně výzvou, abychom v ní pokračovali.“

Memoriál Ivana Hlinky navazuje na někdejší Světový pohár juniorů, který se hrál v letech 1991-1996 v Japonsku, Kanadě a Mexiku. V letech 1997-2001 ho střídavě hostily Česká republika se Slovenskem, které jsou od roku 2002 spolupořadateli, titulárním partnerem české skupiny se stala v roce 2016 Skupina ČEZ. Nejúspěšnějším účastníkem turnaje, jehož se účastní výběry České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA, jsou s dvaceti prvenstvími hráči Kanady (1992, 1994, 1996-2002, 2004-2006, 2008-2015), třikrát triumfovalo Rusko, resp. bývalý SSSR (1991, 1993, 1995), jednou Česká republika (2016), Spojené státy (2003) a Švédsko (2007).

Praha, 13. 8. 2016.

PhDr. Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí ČSLH

P   Ř   Í   L   O H   A

Soupiska české reprezentace

Brankáři: Jakub Škarek (Jihlava), Tomáš Vomáčka (Mountfield HK), Jiří Patera (České Budějovice). Obránci: Jan Bednář (Liberec), Daniel Bukač (Chomutov), Jakub Galvas (Olomouc), Filip Král (Brno), David Kvasnička (Plzeň), Dalimil Mikyska (Brno), Ludvík Rutar (Olomouc), Radim Šalda (Mounfield HK). Útočníci: Jaroslav Dvořák (Mountfield HK), Jan Hladoník (Třinec), Filip Chytil (Zlín), Martin Kaut (Pardubice), Jan Kern (Slavia Praha), Jáchym Kondelík (České Budějovice), Ondřej Machala (Pardubice), Martin Nečas (Brno), Matěj Novák (Brno), Ostap Safin (Sparta Praha), Matyáš Svoboda (Chomutov), Marek Škvrně (Brno), Filip Zadina (Pardubice). Hlavní trenér Václav Varaďa, asistent trenéra Patrik Augusta, asistent trenéra a manažer Petr Studnička, trenér brankářů Radek Jirátko.

 

 

Související obrázky:

Similar Articles

Nahoru