Nacházíte se
Úvodní stránka > Fotbal > Nový rok už začal i pro fotbalisty!

Nový rok už začal i pro fotbalisty!

V úterý 3. ledna 2017 se fotbalisté prvoligového kádru FK Mladá Boleslav sešli poprvé po vánoční dovolené. V laboratoři Fakulty tělesné výchovy a sportu v Praze absolvovali tradiční testování fyzické zdatnosti pod dohledem hlavního trenéra Martina Svědíka, jeho asistentů Jiřího Saňáka, Martina Třasáka a fyzioterapeuta Václava Kubíčka.

„Testování je každý rok stejné. Prověřujeme u hráčů stabilitu, výbušnost, sílu dolních končetin, běžeckou vytrvalost a celkovou tělesnou zdatnost. Vyhodnocení získaných poznatků nám pomáhá ke zkvalitnění práce v přípravném období,“ pravil kondiční trenér boleslavského mužstva Martin Třasák. Většina hráčů je na startu nové sezóny zdravotně v pořádku. Úterní testování úspěšně zvládli brankáři Jakub Diviš, Jan Šeda, Luděk Vejmola, hráči Jan Kysela, Jiří Fleišman, Ondřej Kúdela, Lukáš Hůlka, Pavel Čmovš, Miroslav Keresteš, Tomáš Fabián, Adam Jánoš, Jan Kalabiška, Ladislav Takács, Jiří Valenta, Marek Matějovský, Miljan Vukadinovič, Petr Mareš, Tomáš Přikryl, Jan Chramosta, Lukáš Magera, Stanislav Klobása, Jan Král (nováček v prvoligovém káru z dorosteneckého družstva FK MB U19) a Antonín Křapka (návrat z hostování ve vršovických Bohemians). Na marodce zůstává Jakub Rada, který je v rekonvalescenci po operaci kolena. Lukáš Pauschek testování neabsolvoval kvůli aktuálnímu nachlazení. V náhradním termínu se k testování dostaví Douglas Da Silva (přiletí do Česka až 5. ledna), Tedros Golgol Mebrahtu (přiletí do Česka až 5. ledna), Patrick Travys Albina (přidá se k týmu 4. ledna), Kevin Edwing Malpon (přidá se k týmu 4. ledna). Devatenáctiletý Jan Vodháněl odchází hostovat do druholigových Pardubic, kde je již na hostování boleslavský Tomáš Ladra. Po úterních testech fotbalisté zahájí tréninkový proces ve středečním dopoledni 4. ledna v posilovně a následně na hřišti s umělou trávou v domácím areálu mladoboleslavského Městského stadionu.

Fotbalisté kondiční testy respektují jako nezbytné zlo

Prosincové volno fotbalisté využili k doléčení bolestivých zranění i drobných šrámů. Také si užívali rodinných radostí, a co nejvíce odpočívali. Úplné lenosti však nepropadali, neboť od klubového kondičního trenéra nafasovali individuální tréninkové plány a kontrolní sporttestry.

„Je dobře, že mužstvo zůstalo ve složení, v jakém jsme skončili podzim. Hráči jsou kvalitní, partu máme dobrou, a bude důležité, aby nám všem vydrželo zdraví. S příchodem nového trenéra tým ožije, a snad vše klapne tak, jak má, a dosáhneme cílů, jaké jsme si určili před startem tohoto ligového ročníku,“ řekl Lukáš Magera, který letošní testy na pražské FTVS absolvoval s úlevou a kvůli zdravotním potížím se zády na konci podzimní sezóny se vyhnul nejnáročnějšímu zatížení na běžícím pásu. „V prosinci jsem si hlavně krásně odpočinul. S rodinou jsme byli na Kapverdách, odkud jsme se domů vrátili v brzkém ránu Štědrého dne. Silvestra jsem prožil v rodinném poklidu a s kamarády, kteří mají také malé děti. Sportovním aktivitám jsem se vyhýbal, tělo si šetřím na fotbal a tak jsem jen chodil do posilovny a plnil plán individuální přípravy od kondičního trenéra,“ dodal Lukáš Magera. Jakub Diviš s manželkou a malým synkem si pár dnů užíval sněhu v Harrachově.

„Nelyžoval jsem, s malým Kubou jsem trochu sáňkoval a na sněhu s ním hrál fotbálek. Jinak jsme cestovali mezi mými a manželčinými rodiči. Silvestra jsme si s manželkou užili v partě přátel,“ prozradil brankář Jakub Diviš, který měl testování na úvod zimní přípravy mírnější. „Gólmani při testech nechodí na běhátko, o to je máme snazší, jinak bych asi zkolaboval. I když jsem ve dnech volna plnil individuální plán připravený trenérem brankářů Malíkem, tak mám zkušenosti, že na zatížení zimní přípravy se nedá připravit, bude náročná jako vždycky.“ Na rozdíl od brankářů a Magery s bolavými zády všem hráčům vstup do nového fotbalového roku hodně znepříjemňovalo běhání na pásu, jehož rychlost se postupně zvyšuje až na hranici možností testovaného sportovce.

„Testy musí být, ale nemám je rád. Už od osmnácti let jsou pro mě trestem. Největší respekt mám z běžícího pásu, na kterém musím běžet až do mrtva,“ povzdechl si Adam Jánoš, který byl o Vánocích doma s rodinou a na Silvestra s přáteli. „Kondici jsem si udržoval běháním, fotbálkem a tenisem,“ dodal Adam Jánoš. „Před testy mám nepříjemné pocity v břiše, jak moc se jich bojím, ale po jejich skončení si říkám, že to byl nejlehčí trénink, který mě v zimní přípravě čeká,“ poznamenal Jan Chramosta, jenž si vánoční svátky užíval s rodinou a přáteli:

„Prosincové volno mně trochu kazilo nucené běhání se sporttestrem, ale využil jsem ho k tomu, že s kamarády, s nimiž se ve fotbalové sezóně málo vídám, jsem si zahrál tenis a badminton.“ Jiří Fleišman zdůraznil, že po skončení podzimní sezóny hlavně odpočíval, než postupem času začal plnit individuální plán přípravy: „Kondiční testy beru jako nutnou povinnost. Nemám je rád, ale vím, že trenéři získané údaje potřebují k tomu, aby nás dobře připravili na sezónu. Na Vánoce jsem byl s rodinou doma a potom jsme objížděli babičky.“

Jiří Koros, manažer komunikace FKMB,

Související obrázky:

Similar Articles

Nahoru