Nacházíte se
Úvodní stránka > Motorsport > FIA ETRC Most – rozhovor o první místo v Evropě 1:1

FIA ETRC Most – rozhovor o první místo v Evropě 1:1

Adam Lacko přišel před mosteckým závodem o vedení ve FIA ETRC, a tak jsme se těšili, že Jochenu Hahnovi s MANem na domácí půdě zatopí, to se také stalo. Adam Lacko dokonce jednu jízdu právě před Hahnem těsně vyhrál, ale Jochen Hahn mu to dvakrát oplatil. Ani to však nestačilo na to, aby získal v Mostě více bodů, jak Adam Lacko a vyšli oba smírně, tedy v Mostě 1:1.

Před závodem jeli jezdci na Hungaroringu pouhý týden před závody v Mostě, Maďar Kiss tam z prvního místa poslal proti boxové zdi našeho Frankie Vojtíška z MANem, a tak i přes veškerou snahu mechaniků a spřátelených týmů na doporučení lékařů musel Frankie svůj domácí závod vzdát. Celý víkend však rozdával úsměvy i autogramy v depu. Celému týmu patří velký obdiv, za práci, kterou na nové kabině za týden odvedli.

Ale zpět k závodům, ke kterým diváci fandili a přišlo jich i tentokrát hodně, bezmála 100tisíc diváků za víkend navštívilo autodrom v Mostě, aby zafandili svým favoritům v boji o evropské body FIA European Truck Racing Championship. Trucky se předvedly v Mostě už po čtyřiadvacáté, přičemž autodrom Most oslavuje 33 let od jeho vzniku na výsypce dolu Vrbenský, za který vděčíme především Báňským stavbám Most.

První slunečný závod v Mostě vyhrál po velkém boji Adam Lacko s Buggyrou, když Hahna doslova přetlačil. Jeho náskok v cíli činil pouhých 76 tisícin. Třetí místo v úvodním klání pobrala Stafi Halm na MANu stáje Reinert logistic a stájový bos Reinert skončil pátý, hned před další Buggyrou Jiřího Formana. Do druhé jízdy se pořadí na roštu prvních osmi jezdců vždy otáčí. Z první řady tedy po osmém a sedmém místě stáli na roštu v před Sasha Lenz na MANu a Angličan Ryan Smith s dalším MANem, který patří mezi nejsilnější značku ve FIA ETRC. Oba měli velkou šanci se dobře umístit. Několik kol to vypadalo, že šanci na vítězství drží Němec Lenz, ale jeho souboj skončil až dvanáctým místem, bohužel čelo neudržel. Velmi těsné vítězství tak slavil Angličan Ryan Smith, který svůj trůn ubránil před Reinertem a Halmovou ze stejné stáje. Lacko nakonec skončil před Hahnem čtvrtý, obhájce titulu Norbert Kiss na Mercedesu až šestý. Jiří Forman s Buggyrou vybojoval bodované sedmé místo. O nečekanou kouřovou vložku se v pátém kole postaral Angličan Brereton, který se svým MANem nezatočil pod přemostěním Meritor a skončil na svodidlech.

Druhé super pole vyjel nejlépe Jochen Hahn, před Adamem Lackem a Francouzem Janiecem, kterému se v Mostě příliš nedařilo. A nevylepšil to ani ve třetím klání, když ho po pěti kolech musel opustit. Třetí jízdu vyhrál Jochen Hahn, když Adama Lacka s Buggyrou porazil o osm vteřin. Třetí skončil René Reinert, který tak v Mostě zaznamenal bodové žně. V neděli se lépe dařilo i Körberovi s Ivecem, který skončil na čtvrtém místě, před Stefi Halm a obhájcem Kissem na Mercedesu. Forman dojel pro osmé místo, a tak měl naději do druhé nedělní jízdy, když startoval z polepositions. Nechal za sebou i oba Angličany Ryana Smitha a Shane Breretona. Jiřího Formana s Buggyrou potrápila technika, a tak nedělní jízdu bohužel ke smutku domácích fanoušků nedokončil, brzdový kotouč byl tentokrát proti, i to je motorsport. Souboj o zlatou tak opět zbyl na Hahna s Lackem, tentokrát byl úspěšnější Němec Jochen Hahn, ovšem ani toto dvojité vítězství mu nepřineslo více bodů z Mostu, jak Adamu Lackovi, a tak zůstává na čele FIA ETRC 2016 Hahn s náskokem pouhých 13 bodů. Třetí místo v neděli získal Sasha Lenz, před Kissem a konečně zabodoval výrazněji i Francouz Janiec.

Nebodovaným víkendem se zhostili účastníci Škoda Octavia Cupu show v Mostě na výbornou, pěkné souboje svádělo například trio Rzepeckich z Polska, Michael Vorba, Tomáš Pekař, Jiří Stránský, či Fulín junior. Havárií skončil souboj Pupse s Ivoševiče.

V doplňkovém polském poháru KIA Lotos Cup startovali i dva Češi Jakub Rejlek a Petr Horák. Renault Clio Cup Central Europe vyhrál podvakrát jediný český zástupce Tomáš Pekař.

Kdo chtěl, mohl se proletět vrtulníkem, svézt v driftovém, nebo závodním autě a zábavu tu našli i ti nejmenší fanoušci motorsportu, o závodní pauze se pak davy vydaly do boxů, kde je čekala autogramiáda nebo nahlédnutí do zázemí truckerského světa.

Jednotlivé výsledky FIA ETRC najdete zde:

http://www.fiaetrc.com/results?filter_season_id=2&filter_meeting_id=6&filter_race_id=

To byla krásná Czech Truck Prix, děkujeme účastníkům, divákům, mechanikům i sponzorům a těšíme se zase za rok v Mostě na shledanou.

Čtsa, Vláďa Rožánek

 

Související obrázky:

Similar Articles

Nahoru