Úvodní stránka > Vodní sporty > Mistrovství České republiky v námořním jachtingu začalo v Chorvatsku

Mistrovství České republiky v námořním jachtingu začalo v Chorvatsku

Jubilejní 20. ročník České námořní rallye.

Před 20 lety, tedy již v roce 1997, časopis YACHT a brněnská firma TPS Centrum pořádaly první ročník České námořní rallye, tehdy jeden z úplně prvních českých závodů v Chorvatsku. Nyní tu máme dvacátý jubilejní ročník této regaty, která se letos opět jede jako mistrovství republiky one design ve třídě First 35 a jako pohárový závod České asociace námořního jachtingu ve třídě Elan 350.

Na startu první rozjížďky (karusel, 2 kola) v neděli 16. 10. ve 14 hodin před Murterem sjelo 31 posádek s celou řadou zvučných jachtařských jmen. Vál severozápadní vítr o síle 12 uzlů a hned první rozjížďka přinesla celou řadu zajímavých situací. Loď LODNÍCH SPORTŮ BRNO Jana Daňka musela odstoupit kvůli problémům s výtahem hlavní plachty. Na čele ve třídě First 35 plul s náskokem tým RODOP Martina Kulíka, za ním tým AUTOLAKY HRUBÝ Petra Stýbla. V tomto pořadí lodě dopluly i do cíle. Třetí skončil norský TEAM SPIRIT českého kapitána Petra Friče. Ze zadních pozic se po předčasném startu probojovaly MORGAN SAILING TEAM Petra Fialy a loňský mistr republiky HYVECO Jana Hykrdy až na čtvrté a páté místo.

Ve třídě Elan 350 dojela na prvním místě loď YC ROLLING BOTTLES Filipa Šejby, druzí byli NOT FOR SAIL Milana Tomka a třetí slapská posádka Vlastimila Faktora.

mcr-chorvatskorally_014Mnohé posádky mají problémy se spinakry a genakry, lodě REDA Zdeňka Hurycha a ROARING FORTIES Jiřího Plcha jej roztrhaly. Technické potíže měl také YC KLADNO TEAM Petra Vinkla, jemuž se na lodi utrhlo táhlo kormidelního mechanizmu a musel zamířit na břeh. Další lodě hlásily utržené výtahy spinakrů.

Druhá rozjížďka skončila opět vítězstvím RODOPU. Tým naznačil, že si přijel pro mistrovský titul. Druhé místo vybojoval MORGAN SAILING TEAM a třetí patřilo týmu AUTOLAKY HRUBÝ.

Čtyřku si připsal tým HYVECO a za ním dojel norský TEAM SPIRIT. Zdá se, že těchto pět týmů bude bojovat o medaile. Ale regata je ještě dlouhá, závodit se bude až do pátku 21. 10.

Ve třídě Elan 350 druhou rozjížďku vyhrál tým ALOHA Petra Vachela, před ROARING FORTIES Jiřího Plcha a třetí skončila ženská posádka MERCEDES-BENZ Lei Princové.

V pondělí je plánován start třetí rozjížďky na 10. hodinu, flotila se přesune z mariny Hramina do Biogradu.